Ako si vybrať správny typ púdru?

22. januára 2021 / Patricia

V minulosti bol púder iba jeden, s pribúdajúcimi možnosťami sa výber stáva komplikovanejší. 

S rozširujúcou ponukou kozmetických produktov v drogériách a parfumériách sa výber medzi jednotlivými radami skrášľovacích artiklov stáva čoraz náročnejší. Dnes sa zameriame na ponuku púdrov, ktoré sú u nás dostupné a rozoberieme si ich použitie. Cieľom blogu je, aby ste pri budúcej návšteve v drogérií vedeli po akom produkte siahnuť.

Základné tipy púdrov:

Fixačný typ

Sa vyznačuje jeho zmatňujúcimi účinkami s rôznou krycou schopnosťou. Škála sa pohybuje od transparentného, ktorý nemá žiadnu tónovaciu schopnosť. Použitím tohto typu vynikne farba použitého make-upu. Jeho úlohou je iba zmatniť a zafixovať make-up a zabrániť tak neželanému lesknutiu sa pokožky najmä v T – zóne.

V ponuke sú aj púdre s miernou až silnou krycou schopnosťou – takýto produkt dokáže prekryť  malé až veľké nedokonalosti a dokáže upraviť farebný tón použitého make-upu.

Pri výbere tónovaného púdru je potrebné zohľadniť farebný podtón pokožky a taktiež farebný tón používaného make-upu. Na výber je ružový, žltý podtón alebo svetlohnedý podtón. Tón púdru sa bude zmenou ročného obdobia meniť, rovnako ako sa mení aj použitý odtieň make-upu.

Fixačný púder si môžete zakúpiť v tuhej – kompaktnej alebo práškovej forme. Na jeho aplikáciu používame kozmetické štetce typu kabuki alebo priložené labutienky, ktoré sú súčasťou ich balenia.

Tento typ môžete použiť napríklad v lete na miesto make-upu. Púder pleť zjednotí a zmatní a vaša pokožka po opálení bude vyzerať sviežo. Taktiež sa vyhnete pocitu upchatej pleti, ktorý môže nastať vďaka vysokým teplotám a použitému make-upu. Takýto púder je veľmi vhodný pre mladšie ročníky, ktoré trpia mastnou až veľmi mastnou pleťou.

Pre ženy so suchším typom pleti nie je potrebné použitie púdru na celej tvári, iba v jej mastnejšich častiach. Púder má schopnosť pleť ešte viac vysušiť a spôsobiť jej šupinkovanie, čo nie je želaným efektom. Pre zrelšiu pleť je naopak vhodnejšie používanie rozjasňujúceho make-upu a púdrom by bol tento efekt prekrytý.

Minerálny typ

Je špeciálne obohatený o minerály a má vysokú kryciu schopnosť. Takto minerálmi upravený produkt je vhodný na denné používanie, keďže pleť tak nevysušuje a je vhodný aj pre citlivý typ pleti. Minerálne zložky neupchávajú póry a tým pádom nezaťažujú pokožku. Púdre s obsahom minerálov môžu byť transparentné alebo s tónovaciou schopnosťou. Tento typ púdru sa využíva na baking – silné vykontúrovanie tváre, kde sa za pomoci väčšieho množstva transparentého púdru a kontúrovacieho púdru docieli silne vykontúrovaný make-up.

Kontúrovací typ

takýto púder sa nanáša pod lícne kosti, v oblasti čela, nosa a brady na vykontúrovanie čŕt tváre. Ďalším pomenovaním tohto typu je bronzer. Bronzer sa kupuje v oveľa tmavšom odtiene ako je vaša pokožka. Postupným strácaním kontúrovacieho púdru sa docieli, že bronzer pôsobí prirodzene a dodá tvári ilúziu opálenia a lepšieho definovania jednotlivých čŕt tváre. Takýmto spôsobom dokážeme opticky zvýrazniť lícne kosti, zmenšiť nos.

Tento púder môžeme nájsť v rôznych prevedeniach. Okrem práškovej a kompaktnej, ich nájdeme aj vo forme rôznorodo zafarbených guličiek, ktoré sa aplikujú kabuki štetcom. Bronzery nájdeme aj v tekutej alebo tyčinkovej forme. Všetky sa postupne strácajú použitím štetca alebo beauty blenderov.

Rozjasňovací typ

Tento typ púdru by sa mal používať veľmi opatrne, pokiaľ nechceme pôsobiť ako disko guľa ;). Rozjasňovač sa nanáša v oblastí lícnych kostí nad použitú tvárenku. V poslednej dobe sú veľmi oblúbené tekuté rozjasňovače, ktoré dodajú tvári príjemný a svieži vzhľad. Jemným použitím dosiahnete, že vaša tvár bude pôsobiť sviežo a žiarivo. Takýto púder môže použiť na zvýraznenie špičky nosa, pod oblúk obočia alebo do stredu hornej pery.

Správnym použitím púdru môžete vašej pleti vytvoriť krásny zamatový vzhľad, tak smelo do toho.

Patrícia Dulová